Kazalo po www.kmetija.com forumu
 Pomoč pogostih vprašanj   Išči   Seznam članov   Skupine uporabnikov   Registriraj se   Tvoj profil   Prijava za pregled zasebnih sporočil   Prijava 
Žitna sejalnica
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.kmetija.com forumu -> Priključki
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  

Avtor

Sporočilo

ekofrik
stalni uporabnik

Pridružen/-a: Sre Nov 2006 11:27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 07, 2009 9:32 pm    Naslov sporočila:

Odgovori s citatom

Da boste lažje računali stroške:
-na velikem obratu 1000+ ha je strošek oranja 38 EUR/ha
-odkupna cena npr. pšenice ob zadnji žetvi 90-110 EUR/t

Neposredna setev se začne splačati pri 5000+ ha in urejenem vodnozračnem režimu s pH okoli 6. Ampak pri trenutni ceni nafte, je No till setev rentabilna le na tleh nagnjenih k eroziji in z letnimi padavinami pod 300mm ter tam, kjer so jo uničili in imajo organske snovi pod 2%. V Evropi, kjer smo bolj konzervativni in je bila vedno prisotna živinoreja, je malo drugače.

Sejalnica širine 3m naj bo lepo mehanska, razen, če boš z njo sejal (sadil) tudi koruzo ali sončnice. Potem vzemi pnevmatsko.

Nazaj na vrh

Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo

SEKA
stalni uporabnik

Pridružen/-a: Pon Sep 2008 16:03

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 08, 2009 8:43 pm    Naslov sporočila: Re: Žitna sejalnica

Odgovori s citatom

tu je en film od teh bran ki se uporabljajo za direktno setev (podbone ma perutnina ptuj). www.youtube.com/watch?v=SGs48WAy8go

Nazadnje urejal/a SEKA Sre Jan 14, 2009 5:37 pm; skupaj popravljeno 1 krat

Nazaj na vrh

Simon MS
Profi kmet

Pridružen/-a: Pet Dec 2005 10:35
Kraj: Bakovci

PrispevekObjavljeno: Čet Jan 08, 2009 8:51 pm    Naslov sporočila:

Odgovori s citatom

predlagam, da začnemo od začetka. S čim se sploh ukvarjaš, velikost ipd.
Sedaj debatiramo o nekem virtualnem kmetijstvu.

Nazaj na vrh

Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo MSN Messenger - naslov

matthias
stalni uporabnik

Pridružen/-a: Tor Jan 2009 2:14

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 09, 2009 12:29 am    Naslov sporočila:

Odgovori s citatom

Virtualni je internet, ne pa kmetijstvo!

LP

Nazaj na vrh

SEKA
stalni uporabnik

Pridružen/-a: Pon Sep 2008 16:03

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 09, 2009 9:37 am    Naslov sporočila: Re: Žitna sejalnica

Odgovori s citatom

ukvarjam se s kmetijskimi in gradbenimi uslugami. Zdaj smem pred nakupom kobinacije(no začetku naslednega tedna nj bi dobil komplet). Zato vem neko o direktni setvi ker sem mislo kupit. Vendar so mi kmetijski svetovalci odsvetovali, zaradi velikosti poveršin ki so pri nas.

Nazaj na vrh

Simon MS
Profi kmet

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 09, 2009 10:03 am    Naslov sporočila:

Odgovori s citatom

wikipedia:

Virtualnost se v vsakdanjem življenju nanaša na nekaj, kar naj bi obstajalo, vendar ni realno.

Nazaj na vrh

ekofrik
stalni uporabnik

Pridružen/-a: Sre Nov 2006 11:27
Kraj: Ljubljana

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 09, 2009 12:23 pm    Naslov sporočila:

Odgovori s citatom

Simon MS je napisal/a:
wikipedia:

Virtualnost se v vsakdanjem življenju nanaša na nekaj, kar naj bi obstajalo, vendar ni realno.

Se pridružim tej misli Idea

Nazaj na vrh

Barjan
Profi kmet

Pridružen/-a: Pet Feb 2007 20:16

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 14, 2009 11:06 am    Naslov sporočila: Re: Žitna sejalnica

Odgovori s citatom

SEKA je napisal/a:
po žetvi koruze se lahko koruzniva zmulča pa ni več problem za direktno setev (brez oranja). Edini problem je da si ti stroji vsi tak velki pa teški, da pri nas skoraj da ne pridejo v poštev (razen izjeme). Ti stroji pa so kombinacija diskastih bran, grubera, valja in še kaj.

Rad bi videl tole setev direktno v koruznico... Še orješ težko..

Nazaj na vrh

andrej147
stalni uporabnik

Pridružen/-a: Ned Feb 2007 20:32
Kraj: Štajerska

PrispevekObjavljeno: Sre Jan 14, 2009 3:57 pm    Naslov sporočila:

Odgovori s citatom

Perutnina Ptuj skoraj ne uporablja več pluga in tudi pšenico so jeseni sejali v koruznico brez oranja...

Nazaj na vrh

matthias
stalni uporabnik

Pridružen/-a: Tor Jan 2009 2:14

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 16, 2009 1:48 am    Naslov sporočila:

Odgovori s citatom

Ja, seveda ker oni imajo zaposlene ljudi za razmisljanje in prilagajanje tržnim razmeram, tako da mislim da imam dovolj veliko potrdilo moje teorije in prakse.

P.S.
Ne mi wikipedie kopirat, kot da si otrok brez svojega razmisljanja.

LP

Nazaj na vrh

Simon MS
Profi kmet

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 16, 2009 8:33 am    Naslov sporočila:

Odgovori s citatom

andrej147 je napisal/a:
Perutnina Ptuj skoraj ne uporablja več pluga

WTF je torej beseda "skoraj" v tem stavku Exclamation Question

@matthias: a sem jaz mogoče tebi na levi al desni jajček stopil?

Nazaj na vrh

markec
stalni uporabnik

Pridružen/-a: Ned Mar 2007 23:51
Kraj: Štajerska

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 16, 2009 3:08 pm    Naslov sporočila: Re: Žitna sejalnica

Odgovori s citatom

SEKA je napisal/a:
tu je en film od teh bran ki se uporabljajo za direktno setev (podbone ma perutnina ptuj). www.youtube.com/watch?v=SGs48WAy8go

Sem pogledal tale filmček in si ne morem predstavljati tole v praksi pri setvi pšenice po spravilu koruznega zrnja. Najmanj kar je potrebno je mulčenje koruznice, ker te mase je toliko, da pri takšni delovni globini, ki jo tule prikazujejo je tole samo smeh. Pa spet obdelujejo samo "čiste" njive in lahko zemljo. To je hec, ja. Kako pa je z boleznimi in škodljivci pri puščanju koruznice na površini oz plitvo obdelane v tla je pa spet zgodba zase.

Sem pa videl poleti lani v živo to kombinacijo od PP. Sem se ravno peljal na Ptuj mimo njive... Ta velik Fendt in podobna kombinacija bran zadaj. Kot kaže je šlo za ozelenitev. Premikal se je po polžje. Pa je za ozelenitev prav gotovo manjša delovna globina kot pri obdelavi ostankov koruznice.

Ne vem, no. Ne rečem nikoli ampak s trenutno mehanizacijo je tole malo težko izvedljivo. Sem pa za novosti vsekakor, ampak ne za vsako ceno. Če me pride mulčenje in potem takšen način obdelave in setve enako ali več (gorivo, čas, pridelek?) potem izberem raje oranje in imam manj problemov s škodljivci, boleznimi in pleveli. Če se bo izkazalo drugače pa ok.

LP

Nazaj na vrh

Simon MS
Profi kmet

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 16, 2009 3:37 pm    Naslov sporočila: Re: Žitna sejalnica

Odgovori s citatom

SEKA je napisal/a:

Nevem...smo v temi "ŽITNA SEJALNICA".....in nekdo še kar naprej o neki minimalni obdelavi...video pogledal-jaz nisem nikjer videl nobene koruznice... Centauri in podobni so stroji za po žetvi žit, kjer se z nekim minimalnim prehodom obdela strnišče primerno za setev strniščnih posevko ali če hočete tudi ozelenitve, ki jih lahko spomladi pravtako z istim strojem "uničimo" v kolikor niso preveč zrasli.

Nazaj na vrh

Barjan
Profi kmet

Pridružen/-a: Pet Feb 2007 20:16

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 16, 2009 3:45 pm    Naslov sporočila:

Odgovori s citatom

No ja, tudi sam kar nekaj posejem vsako leto, pa sem vendarle včasih v dilemi, ali ne bi bilo bolje odpeti sejalnice stran od vrtavke in zemljo bolje pripraviti z dodatnim prehodom.... Tukaj govorim o predhodno oranih njivah in o setvi neke resne kulture, ne o ozelenitvah...

Nazaj na vrh

DaniMb
stalni uporabnik

Pridružen/-a: Tor Jul 2006 10:48
Kraj: Fala

PrispevekObjavljeno: Pet Jan 16, 2009 5:09 pm    Naslov sporočila:

Odgovori s citatom

minimalna obdelava je bila uvedena zaradi preprečevajne erozij, ohranjanja čim več vlage v tleh na sušnih območij in izničenja organske snovi v tleh in mikroorganizmov zaradi enostranske rabe in monokulture. Verjemite, da tam ne bi raslo nič več, če bi nadeljevali z takšnim enostrankim sistemom brez organskih gnojil, kaj šele z zelenim podorom. Dokler pa imamo takšno zemljo in upam da čim dlje, pa mislim da minimalna ali pa celo direktna setev pšenice ne pride v poštev, sploh pa ne v koruznico. V strnišču, TDM, po krompirju, po ozelenitvi, itd je pa zgodba popolnoma drugačna.

Nazaj na vrh

Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo MSN Messenger - naslov

Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Kazalo po www.kmetija.com forumu -> Priključki Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran Prejšnja  1, 2, 3, 4, 5  Naslednja
Stran 2 od 5

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu